Dovolená na ostrově Andros

Proč právě Andros?

Řecký Andros má vše, co by správná destinace pro dovolenou v Řecku mít měla. Krásné a průzračně čisté moře s úchvatnými plážemi i malebné zastrčené horské vesničky, kde má člověk pocit, jako by se tady zastavil čas. Vnitrozemí je protkáno údolími plnými květin a křišťálově čistých horských pramenů. K návštěvě láká starobylé hlavní město s úzkými uličkami a prostornými náměstími, kde hned u sebe stojí nádherné paláce s městskými domy. Pro turisty je samozřejmě lákavé též příjemně teplé a slunečné podnebí. Kvůli všem těmto věcem se právě na taková místa, jakým je Andros, jezdí. Dovolená na ostrově Andros tak má všechny předpoklady k tomu být takovou dovolenou, jakou by dovolená na některém z řeckých ostrovů být měla.

andros-chora

Charakteristika ostrova

Břehy Andru jsou omývány vodami Egejského moře. V horkém létě je Andros ochlazován větrem zvaným Meltemi. Letní dovolená na Andru tak rozhodně neznamená trávení času na pláži pod slunečníkem nebo v klimatizovaném pokoji hotelu. Andros patří do souostroví Kyklady a je jeho druhým největším ostrovem. Rozloha Andru je téměř 400 kilometrů čtverečních. Ovšem to, co na ostrov láká na dovolenou nejvíce turistů z celého světa, je jeho více než 100 kilometrů dlouhé pobřeží.

Turisticky atraktivní

Andros je poměrně hornatým ostrovem. Jeho nejvyšší hora se šplhá do výšky přes jeden kilometr nad mořskou hladinu. Návštěvníci Andru na něm mohou v čase své zasloužené dovolené a odpočinku obdivovat nejen krásné pláže se sněhobílým pískem, ale také maličké vesničky, ukryté v horách ve vnitrozemí. Podél pobřeží je stále ještě možné navštívit nevelké rybářské osady. Ve větších městech se na Andru dochovala řada starověkých staveb, postavených v egejském stylu. K vidění jsou ale i neoklasicistní paláce s kykladskými oblouky. Na ostrově Andros na každého dýchne starodávná vznešenost, která vyzařuje jak ze zdejších domů, tak i ze samotných ostrovanů. Vše vytváří rafinovaně harmonický celek, jež turistům, kteří se rozhodli na Andru strávit svou dovolenou, nabízí konejšivý klid, nekonečnou pohodu a romantiku.

andros-majak

Historie

V minulosti proslul Andros chovem bource morušového. Tento noční motýl, respektive jeho larvy, po mnoho let zajišťoval obyvatelům ostrova bohatství a prosperitu. Kvalita androského hedvábí byla v minulosti vyhlášená. A androské bohatství se projevilo i ve zdejší kultuře. Ostrovní filozofická škola byla známá široko daleko a vyučovali zde věhlasní učenci. V té době se ostrov stal také námořní velmocí. S mořeplavbou je Andros spojen dodnes. V hlavním městě ostrova Choře totiž funguje námořní akademie, kde se vyučil snad téměř každý řecký lodní kapitán.

Dostatek sladké vody

Na rozdíl od ostatních ostrovů v kykladském souostroví je Andros bohatý na vodní prameny a zeleň. V jeho četných údolích se dobře daří olivovníkům, borovicím a též nejrůznějším ovocným stromům. Ve vesničce Apika dokonce vyvěrá známý minerální pramen Sariza. Jeho voda se velmi osvědčila při léčbě ledvinových potíží. I z tohoto důvodu míří do této části Andru na dovolenou turisté s ledvinovými obtížemi.

andros-pevnost

Starodávné kláštery

Milovníci historie, tajemna a dějin Řecka se o dovolené na Andru také nebudou nudit. Andros je totiž domovem celé řady tichých a velmi často jen obtížně dostupných klášterů. Kamenné zdi androských klášterů ukrývají jedinečné bohatství v podobě unikátních byzantských ikon, vyřezávaných oltářů, náboženských relikvií a tisíců kusů starých knih.

Koupání a pláže

Většina turistů ale přijíždí na dovolenou na Andros kvůli slunci, plážím, opalování a koupání se v čistém a teplém moři. Na Andru je jim k dispozici bez jediné celá stovka pláží. K těm spíše divokým a obtížně přístupným plážím, na nichž najdou jejich návštěvníci klid a soukromí, patří kupříkladu pláž Limanaki s malým kostelíčkem. K plážím s podobnou charakteristikou patří i třeba pláže Vlyhada, Kaminaki a pak třeba i pláž Pirgos. Ta je pojmenována podle benátské věže, stojící na skále nad mořem.

Vodní sporty

V severozápadní části ostrova se, vedle mnoha dalších, nachází také pláž Zorkos. Ta je skvělým místem ke šnorchlování, potápění a dalším vodním sportům. Pláž Zorkos volí ke strávení své dovolené na Andru především aktivní jedinci a sportovci. U východního pobřeží se pak nachází pláž Vitali. Její povrch je tvořen hrubým pískem, jenž v některých místech přechází v oblázky. Na jižní straně ostrova pak turisté často volí pláž Gridas Pidima, ke které se váže zajímavá stará legenda.

andros-plaz

Hlavní město

Kdo se rozhodne pro strávení dovolené na ostrově Adros, určitě by neměl během svého pobytu vynechat návštěvu jeho hlavního města Chory. Chora je skutečnou perlou Andru a právem je na ni pyšné celé Řecko. Město bylo vybudováno na mysu mezi dvěma plážemi. U malého pevninského výběžku se nachází malý ostrůvek s ruinami benátského hradu. Stavby ve městě jsou směsicí kykladské a neoklasicistní architektury. Nechybí zde samozřejmě ani obchody a obchůdky, restaurace, taverny a kavárny.